משחקים בחצר האחורית בית ליסין הצגות 2024 - כרטיסים והנחות

  • מאת Ticketsi
  • עודכן ב-23/03/2024, 14:26
(צילום: אור דנון)

ההצגה משחקים בחצר האחורית חוזרת לבמה בעיבוד חדש ומרתק בתיאטרון בית ליסין. המחזה, מבוסס על סיפור אמיתי של אונס קבוצתי של נערה בת 14 בקיבוץ שמרת זעזע את המדינה שהתרחש בשנת 1988, והוביל לשינוי משמעותי ביחס החברה הישראלית לקורבנות אונס. משחקים בחצר האחורית, מחזה שכתבה עדנה מזי"א בהשראת פרשת שמרת, מילא תפקיד מכריע בהבאת השינוי הזה. המחזה הפך לקלאסיקה ישראלית מכוננת, המדגישה את העוולות הניצבות בפני קורבנות אונס ואת הצורך בגישה אמפתית וצודקת יותר.

משחקים בחצר האחורית כרטיסים ולוח הצגות 2024

כרטיסים: החל מ-91 ש"ח לכרטיס, יש עוד מבצעים. הזמנת הכרטיסים מתבצעת אונליין ממשרד הכרטיסים הרשמי, באמצעות לוח ההצגות הבא:

עיר
תאריך
מיקום
כרטיסים
תל אביב-יפו
תל אביב-יפו, תיאטרון בית ליסין תל אביב - אולם דיזנגוף 2
לרכישה
23 כרטיסים מחיר: 81₪
תל אביב-יפו
תל אביב-יפו, תיאטרון בית ליסין תל אביב - אולם דיזנגוף 2
לרכישה
18 כרטיסים מחיר: 81₪
תל אביב-יפו
תל אביב-יפו, תיאטרון בית ליסין תל אביב - אולם דיזנגוף 2
לרכישה
24 כרטיסים מחיר: 116₪
תל אביב-יפו
תל אביב-יפו, תיאטרון בית ליסין תל אביב - אולם דיזנגוף 2
לרכישה
22 כרטיסים מחיר: 116₪

משך זמן הצגה

שעה וחצי.

משחקים בחצר האחורית הנחות, הטבות וכרטיסים מוזלים

כרגע מוצעים כרטיסים החל מ-91 ש"ח. יש מבצעים של הרגע האחרון. התעדכנו בלוח למעלה.

הצצה להצגה

משחקים בחצר האחורית - העלילה המרתקת

עלילת המחזה סובבת סביב קבוצת נערים המזמינים ילדה להשתתף במשחקים אסורים בגן ילדים בפאתי קיבוץ. מה שמתחיל כמפגש נעורים תמים הופך במהרה לאירוע מחריד, כשהדינמיקה הקבוצתית מובילה להשפלה ולאונס קבוצתי. משפט האונס שלאחר מכן עומד במרכז המחזה, כאשר הקורבן הופכת לתובעת והנערים נאלצים להגן על עצמם. בהמשך המשפט מתרחש שחזור מדוקדק של היום הגורלי, הממחיש את הפיכתם של הנערים לפושעים מסוכנים ואת הנערה לקורבן.

נושאים ודמויות המחזה

המחזה בוחן נושאים שונים, כגון דינמיקת כוח בין הדמויות ותהליך הקורבנות. הנערים, שהוצגו בתחילה כילדים חפים מפשע, מתפתחים לפושעים מסוכנים כשהם משתתפים באונס הקבוצתי, ואילו הילדה, שבתחילה סקרנית והרפתקנית, הופכת לקורבן של מעשיהם. משתתפי המשפט ממחישים עוד יותר את מורכבות המצב, בעודם מתמודדים עם ההשלכות המוסריות והאתיות של הפשע.

הדמויות משחקים בחצר האחורית הן מרובות פנים, כאשר מעשיהם של הנערים מדגישים את הצד האפל של הטבע האנושי ואת הפוטנציאל לאכזריות שיכול לצוץ בנסיבות מסוימות. הנערה, לעומת זאת, מגלמת את כוחה וחוסנה של קורבן המבקש צדק ואת כוחה להתעמת עם המתעללים.

משחקים בחצר האחורית - שחקנים

שחקני ההצגה הם: כרמל בין, עמית פרנקו, איתמר אלבז, יניב שביט, אבירם אביטן.

מה עומד מאחורי העלילה?

ההצגה מבוססת על פרשת אונס השומרת, ששינתה לחלוטין את דפוסי השיח הפלילי והמוסרי של מקרי אונס בישראל. מאז הקמתו זכה המחזה לשבחים רבים על דיוקו וחדשנותו. הגרסה הראשונה התקבלה באהדה, מה שהוביל למספר עיבודים, כולל הופעות מעבר לים. למרות הביקורת הראשונית על העיתוי שלו במהלך הערעור לבית המשפט העליון, משחקים בחצר האחורית הפך לאבן דרך בתיאטרון הישראלי.

השפעה על החברה ומערכת המשפט בישראל

התיאור העוצמתי של המחזה משחקים בחצר האחורית עם סיפורה הקשה של קורבן האונס השפיע רבות על יחסה של החברה הישראלית לקורבנות אונס. היא עוררה דיונים סביב הצורך בתמיכה והבנה טובות יותר עבור אלה שחוו אלימות מינית. באמצעות הנרטיב המרתק שלו, המחזה חשף את הליקויים של מערכת המשפט בטיפול במקרים כאלה ואת הצורך ברפורמה.

אחת ההשפעות הבולטות של המחזה הייתה השפעתו על החלטת בית המשפט העליון בפרשת שמרת. הזיכוי הראשוני של הנאשמים על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה בוטל על ידי בית המשפט העליון, שהרשיע את הנערים באונס. פסק דין פורץ דרך זה קבע תקדים למקרי אונס עתידיים, והדגיש את חשיבות ההסכמה ואת זכויות הקורבן. המחזה תרם גם לשינוי בדיון המוסרי והאתי סביב עבירות מין, והעלה את המודעות לצורך בגישה חומלת וצודקת יותר.

קריאות לתרומות ותמיכה במשפחת הקורבן

לאור השפעת ההצגה ופטירתה לאחרונה של קורבן אונס השומרת, יעל גרינברג, נשמעו קריאות לתיאטראות שהעלו את "משחקים בחצר האחורית" לתרום לבנותיה של גרינברג. פורום יוצרי התיאטרון פנה במכתב להנהלות תיאטרון בית ליסין, הקאמרי וחיפה והפציר בהן לתמוך במשפחת הקורבן.

המכתב מדגיש את חשיבותו של המחזה בתיאטרון הישראלי ואת חשיבות ההכרה ביעל כסמל לעוול ולשימוש ציני בחייה האישיים. פורום יוצרי התיאטרון מאמין כי תרומה לבנותיה יכולה לשמש תודה על תפקידה המסויג בהעלאת המודעות לסוגיות של אונס ואלימות מינית.

שורה התחתונה

ההצגה משחקים בחצר האחורית של תיאטרון בית ליסין מאת עדנה מזי"א היא קלאסיקה ישראלית מכוננת שמותירה חותם מתמשך על החברה ועל השיח סביב אונס ועבירות מין. החקירה של המחזה את דינמיקת הכוח, הקורבנות וההשלכות של תקיפה מינית מספקת פלטפורמה רבת עוצמה לדיון ולהתמודדות עם סוגיות אלה. עם חזרתו לאחרונה לבמה בעיבוד חדש וחדשני, המחזה משחקים בחצר האחורית נותר רלוונטי ומעורר מחשבה כתמיד, ומזכיר לנו את חשיבות ההתמודדות עם מורכבות התקיפה המינית ותוצאותיה.

אתר Ticketsi

טיקטסי הוא מגזין בילויים המרכז את אירועי התרבות של ישראל ומנגיש לכם אותו בצורה מעניינת ונוחה להבנה עם כל המידע העדכני והאמין שרציתם לדעת. באתר תמצאו מידע על הופעות מוזיקה חיות, הצגות ילדים, תיאטרון ישראלי, הופעות סטנד אפ, פסטיבלים, מסיבות, אופרה, ריקוד ועוד. תיהנו!