ביקורת על הגברת הראשונה ההצגה על גולדה מאיר

  • מאת Ticketsi
  • פורסם ב-12/01/2024, 18:26
  • עודכן ב-10/02/2024, 02:40

ההפקה האחרונה של תיאטרון הבימה "הגברת הראשונה", בשיתוף תיאטרון באר שבע, מאת מוטי לרנר ובבימויו של משה קפטן, שופכת אור על הזעם הציבורי נגד ראשת הממשלה דאז גולדה מאיר ושר הביטחון משה דיין בעקבות מחדלי מלחמת יום הכיפורים. המחזה, שהיה אמור לעלות תחילה ב-14 באוקטובר, במקביל לקרב השיריון ביום התשיעי למלחמת יום הכיפורים, לא נועד להיות פרשנות ישירה למחדלי ה-7 באוקטובר. עם זאת, המציאות הקשה היא שדמויות המחזה והאירועים מלפני 50 שנה מהדהדים עם האתגרים שניצבים בפני ישראל היום, מה שהופך אותו להרהור על-זמני על מנהיגות ואחריות.

(צילום: משה נחומוביץ)

העלילה והדמויות

הגברת הראשונה מספר את סיפורם של גולדה מאיר ומשה דיין לאחר מלחמת יום הכיפורים מול ועדת אגרנט. המחזה בוחן את האשמות הועדה ואת המחאה הציבורית נגד המנהיגים, שהאשימו אותם בכישלון הפוליטי שהוביל למלחמה ובכישלונות הצבאיים במהלכה, שגרמו למותם של אלפי חיילים. גולדה מאיר, בגילומה של לאורה ריבלין, מנסה להיאבק בהאשמות נגד דיין, שרוצה להתפטר. בתוך כל המהומה הזו, בתה של גולדה, בגילומה של מאיה מעוז, מנסה לתמוך באמה המותשת תוך שהיא מגלה את הספקות והאשמה שרודפים אותה.

דמויות נוספות כוללות את הרמטכ"ל דדו, בגילומו של טל מוסרי; ישראל גלילי, בגילומו של מולי שולמן; שמעון אגרנט, בגילומו של דב רייזר; ומנהיג המפגינים, בגילומו של אלכס קרול.

לאורה ריבלין בתפקיד גולדה מאיר

ההופעה של לאורה ריבלין בתור גולדה מאיר היא לא פחות מיוצאת דופן. היא נכנסת לנעליה של גולדה במחויבות יוצאת דופן ללכוד את מהותה. אחד ההיבטים המרכזיים בתיאור של ריבלין הוא הדגשת המבטא האמריקאי של גולדה, שמזכיר את ילדותה במילווקי ואת ההיטמעות שלה בחברה הישראלית בהמשך.

גולדה של ריבלין היא דמות מורכבת, מלאת נוקשות, ניתוק וריחוק. עם זאת, היא גם מאפשרת לקהל להתקרב לרגעים ספורים ולהביט עמוק לתוך עיניה של המנהיגה בשעתה הקשה ביותר. ריבלין לא נוקטת בחיקוי גרידא; במקום זאת, היא מתמקדת במילוי דמותה של גולדה בתכונות רגשיות מינימליות שייתכן שהיו או לא היו קיימות.

צוות השחקנים הנוסף

גם צוות השחקנים הנוסף של הגברת הראשונה מספק הופעות חזקות, ומוסיף עומק לסיפור. ההופעה של יגאל שדה בתור משה דיין לוכדת את מהותו של שר הביטחון השנוי במחלוקת, בעוד מאיה מעוז מעבירה תחושה של חמלה ואמפתיה לתפקידה כבתה של גולדה, חנה.

אלכס קרול, שמגלם את מנהיג המפגינים, מציג כריזמה ועוצמה לתפקידו, ומדגיש את הנחישות של אלה שביקשו להטיל אחריות על מנהיגיהם על כשלונות המלחמה. הופעות ראויות לציון נוספות כוללות את מיקי פלג רוטשטיין בתור יד ימינה של גולדה ודב רייזר בתור שמעון אגרנט.

חלק מההופעות גם נוטות להגזמה. עם זאת, הרגעים העוצמתיים והרגשות החזקים שמעורר המחזה אינם ניתנים להכחשה, עם סצנות כמו הופעתה של גולדה מאיר בפני ועדת אגרנט שהיא נוגעת ללב במיוחד.

ווידאו ארט והשפעתו על המחזה

המחזה משלב מפות וקטעי ארכיון (ווידאו ארט) מקוריים של מלחמה, שאמורים לשפר את הסיפור וליצור חוויה חזותית לאירועים המתרחשים על הבמה. עם זאת, השימוש באמנות וידאו ארט אינו נטול חסרונות. לעיתים, הוויזואליה יכולה להרגיש עמוסה, והשילוב של מפות וקטעי ארכיון של מלחמה עשוי להיראות תפור בצורה גסה.

הקשר לפוליטיקה בת זמננו

למרות שהגברת הראשונה מתרחש באירועי עבר, הנושאים והמסרים שלו מהדהדים סוגיות פוליטיות עכשוויות. המחזה משמש כתזכורת לכך שההיסטוריה חוזרת על עצמה לעתים קרובות, ואותן טעויות יכולות להיעשות על ידי דורות עוקבים של מנהיגים אם הם לא לומדים מהעבר.

רגע נוגע אחד במחזה מתרחש כאשר מוטי אשכנזי מתעמת עם גולדה ומשה דיין, ומצהיר שמנהיגים חייבים לקחת אחריות על מעשיהם. הוא מזהיר שאם לא יעשו זאת, מנהיגים עתידיים יחזרו על אותן טעויות.

בעוד שהמחזה לא מתייחס במפורש לדמויות פוליטיות עכשוויות, הנוכחות של פוליטיקה עכשווית מורגשת לאורך כל ההצגה.

בשורה התחתונה

הגברת הראשונה היא חוויה תיאטרלית עוצמתית ומעוררת מחשבה, הצוללת אל תוך עולמם המורכב של מנהיגות, אחריות וההשלכות של החלטות פוליטיות. ההופעות החזקות של המחזה, במיוחד של לאורה ריבלין בתפקיד גולדה מאיר, מעניקות חיים לאירועים ההיסטוריים ויוצרות חיבור רגשי עבור הקהל. למרות כמה חסרונות בשימוש באמנות הוידאו ארט, ההפקה היא בחינה משכנעת של רגע מרכזי בהיסטוריה של ישראל ושל הרלוונטיות שלו לימינו.

בתקופה שבה הנשמה הלאומית של ישראל ממשיכה להתמודד עם אתגרים לא פשוטים, הגברת הראשונה מציעה הזדמנות לאסקפיזם לנשמה.

לפרטים על גברת הראשונה כרטיסים, הנחות ולוח הצגות - לחצו כאן

10 הצגות מומלצות שמתקיימות היום בתיאטרון

אתר Ticketsi

טיקטסי הוא מגזין בילויים המרכז את אירועי התרבות של ישראל ומנגיש לכם אותו בצורה מעניינת ונוחה להבנה עם כל המידע העדכני והאמין שרציתם לדעת. באתר תמצאו מידע על הופעות מוזיקה חיות, הצגות ילדים, תיאטרון ישראלי, הופעות סטנד אפ, פסטיבלים, מסיבות, אופרה, ריקוד ועוד. תיהנו!