חפץ הצגה מאת חנוך לוין הבימה 2024 - כרטיסים, הנחות, לוח הצגות וביקורת

  • מאת Ticketsi
  • עודכן ב-14/05/2024, 16:51
חפץ כרטיסים.jpg
צילום: רדיי רובינשטיין

תיאטרון הבימה מציג את "חפץ" - עיבוד חדש למחזה של חנוך לוין, המביא פרספקטיבה רעננה לטקסט בן עשרות השנים, ומדגיש במיומנות את נושאיו של דינמיקת כוח, ניכור וחוסר אמפתיה בעולם הנשלט על ידי מעמד והיררכיה, בחקירתו רבת התובנה על טבע האדם והחברה.

חפץ כרטיסים ולוח הצגות 2024

כרטיסים מוזלים בהנחה לכל גולשי האתר: מ-100 ש"ח לכרטיס. הרכישה מתבצעת בצורה מקוונת דרך משרד הכרטיסים הרשמי, באמצעות לוח ההצגות:

עיר
תאריך
מיקום
כרטיסים
תל אביב-יפו
תל אביב-יפו, מוזיאון ארץ ישראל תל אביב - אודיטוריום קלצ'קין
לרכישה
26 כרטיסים מחיר: 100₪

משך זמן

שעה וחצי.

הנחות, כרטיסים מוזלים, הטבות

כאמור, כרטיסים בעלות של מ-100 שקלים בלבד במקום 220 שקלים מחיר רגיל בתיאטרון. מלאי הכרטיסים מוגבל. ההנחה היא לכולם - ללא צורך בהרשמה או בחבר מועדון.

הצצה להצגה

העלילה

העלילה של חפץ מתמקדת בחתונתם של פוגרה וורשביאק שמשמשת רקע למאבקי כוח. תוך כדי ההכנות לאירוע, אנו עדים לדמויות הנאבקות על מקום בתוך המשפחה ובקרב בני גילן. אירוע משמח לכאורה זה הופך לשדה קרב על שליטה והשפעה.

החתונה מספקת עדשה שדרכה נוכל להבין טוב יותר את המוטיבציות והרצונות של כל דמות. עבור חלקם, זוהי הזדמנות לטעון לכוחם על אחרים; עבור אחרים, היא מייצגת הזדמנות להימלט מגבולות מעמדם החברתי הנוכחי. ככל שהדמויות מסתבכות ברשת זו של מניפולציות ורמאות, החתונה עצמה נמוגה.

השיא: המערכה האחרונה של חפץ

האכזריות מגיעה לשיאה כאשר הדמויות מביימות את סצנת מותה של אמו של חפץ ממש לנגד עיניו. בתגובה להתעללות הבלתי פוסקת שעבר, חפץ מקבל החלטה מזעזעת: אחרי טקס החתונה הוא יקפוץ מהמרפסת, ויבטיח שהאקט האחרון שלו יאפיל על החגיגות.

לאורך הדרך אנחנו מגלים מעשים חסרי מצפון שמשמשים עדות לתהומות שחיתותם, וחשיפת טבעו האמיתי של עולמם - עולם שבו אמפתיה וחמלה כמעט ואינן קיימות. נושאים של דינמיקת כוח וניכור, כאשר חפץ מנסה להחזיר לעצמו את השליטה על חייו – גם אם זה אומר לסיים אותם לחלוטין.

שחקנים

שחקני ההצגה הם: צביקה הדר, אסנת פישמן, הגר טישמן (שמשחקת גם בהשכנים מלמעלה), נדיר אלדד/ אבישי מרידור, בן יוסיפוביץ' (שמשחק גם בהשנה היפה בחיי), דניאל סבג, אורי הוכמן, אושרת אינגדשט. בימוי: מירי לזר.

ביקורת: דינמיקת הכוח בעולמו של חפץ

העולם של חפץ היא מיקרוקוסמוס של החברה האנושית, שבה מעמד והיררכיה הם גורמים חיוניים המעצבים את היחסים והאינטראקציות בין הדמויות. ריבוד חברתי זה יוצר סביבה בשלה לניצול ולהתעללות, כאשר פרטים נאבקים לשמר או לשפר את מעמדם.

אחד ההיבטים הבולטים ביותר של המחזה הוא תחושת הניכור המתפשטת בין דמויותיו. נראה שאף אחד לא מסוגל ליצור קשרים אמיתיים או לחוות אמפתיה אמיתית. במקום זאת, הם נותרים מבודדים זה מזה, משתמשים במניפולציות ובאכזריות ככלים לנווט בעולמם הקר והצחיח.

דינמיקה זו בולטת במיוחד באמצעות "משחקי חפץ" שמשחקים הדמויות. המשחקים האכזריים האלה כרוכים בלבודד אדם שנתפס כחלש וללעוג לו ללא רחם עד שהוא נשבר לחלוטין. בעוד שמשחקים כאלה עשויים להיראות כמו בידור סדיסטי גרידא, הם למעשה משרתים מטרה עמוקה יותר: שמירה על מבני הכוח השולטים בחיי הדמויות. על ידי השפלת החלשים והפגיעים, השחקנים טוענים לדומיננטיות שלהם ומחזקים את מעמדם בהיררכיה החברתית.

ההפקה: ליהוק, בימוי ומוזיקה

העיבוד של תיאטרון הבימה לחפץ מתעלה מעל ומעבר ביצירתו העל-זמנית של לוין, הרבה בזכות צוות השחקנים יוצא הדופן שלו: טֵיגָלך: צביקה הדר, כְּלָמנסֵעַ: אסנת פישמן, פוגרה: הגר טישמן, ורשביאק: נדיר אלדד/ אבישי מרידור, חפץ: בן יוסיפוביץ' ועוד.

כל שחקן מתאר במיומנות את המורכבויות והניואנסים של הדמות שלו, ומאפשר לקהל להעריך באופן מלא את עומק החזון של המחזאי. הביצועים החזקים רק מועצמים על ידי הכיוון היצירתי, שמתרגם ביד אמן את הטקסט של לוין להפקה מהממת ויזואלית ומהדהדת רגשית.

חשובה לא פחות להצלחת המחזה היא המוזיקה, שנותנת את הטון המושלם לחקירה אפלה זו של החברה האנושית. הפסקול מצליח להיות רודף ומעורר כאחד, משלים ללא מאמץ את הנרטיב ומעצים את ההשפעה הרגשית של רגעי מפתח לאורך המחזה.

ראו גם: הצגות מומלצות

שורה תחתונה - ההשפעה המתמשכת של חפץ

חפץ בתיאטרון הבימה מציע תזכורת עוצמתית לרלוונטיות המתמשכת של חנוך לוין כמחזאי. הנושאים של דינמיקת כוח, ניכור והיעדר אמפתיה מהדהדים בקהלים היום בדיוק כפי שהיו לפני עשרות שנים. על ידי עיבוד מקצועי של יצירה קלאסית זו לעת החדשה, תיאטרון הבימה הבטיח כי חפץ יישאר חלק חשוב בשיח התרבותי שלנו.

למי שעדיין לא חווה את ההצגה המרתקת הזו, כדאי מאוד להגיע. ההופעות המופתיות, הבימוי היצירתי והמוזיקה המעוררת משתלבים יחד כדי ליצור חקירה בלתי נשכחת של הצדדים האפלים יותר של החברה האנושית.

כל הצגות התיאטרון באתר טיקטסי

אתר Ticketsi

טיקטסי הוא מגזין בילויים המרכז את אירועי התרבות של ישראל ומנגיש לכם אותו בצורה מעניינת ונוחה להבנה עם כל המידע העדכני והאמין שרציתם לדעת. באתר תמצאו מידע על הופעות מוזיקה חיות, הצגות ילדים, תיאטרון ישראלי, הופעות סטנד אפ, פסטיבלים, מסיבות, אופרה, ריקוד ועוד. תיהנו!