ראש השנה 2019 תש”פ – מתי נכנס ויוצא החג?

ראש השנה 2018

חג ראש השנה הוא השנה היהודית החדשה המתקיים בתחילת החודש תשרי, שהוא למעשה החודש השביעי של השנה היהודית (ספירה מניסן באביב). זה גם זמן של שמחה וגם של התבוננות רצינית, זמן לחגוג את השלמת שנה נוספת, תוך לקיחה גם את החיים של אחד.

זמני כניסה ויציאה ראש השנה תשע”ט

זמני כניסת ערב ראש השנה 2018 תשע”ט בתאריך ה-9.9.2018 יום ראשון, כניסת החג בשעה 18:30. יציאת חג ראש השנה בתאריך ה-11.9.2018, יום שלישי בשעה 19:30.

  • כניסת ראש השנה בירושלים – כניסת החג בשעה 18:17, יציאת בשעה: 19:28
  • כניסת ראש השנה בתל אביב – כניסת החג: 18:34, יציאת החג: 19:30, רבנו תם: 20:06;
  • כניסת ראש השנה בחיפה – כניסת החג: 18:28, יציאת החג: 19:30, רבנו תם: 20:07
  • כניסת ראש השנה בבאר שבע – כניסת החג: 18:35, יציאת החג: 19:29, רבנו תם: 20:07
  • כניסת ראש השנה באילת – כניסת החג: 18:23, יציאת החג: 19:27, רבנו תם: 20:03
  • כניסת ראש השנה בעפולה – כניסת החג: 18:24, יציאת החג: 19:28, רבנו תם: 20:06

שני ימי ראש השנה הם מתוך עשרת ימי תשובה, הידועה גם בשם הימים הנוראים, אשר מגיעה לשיאה ביום הגדולות מהירה של יום כיפור. הימים הנוראים מייצגים את השיא של תהליך ארוך יותר. החל מתחילת החודש הקודם – אלול, השופר נשמע באופן מסורתי בסיום תפילת הבוקר.

שופר של איל שמשמיע צליל דמוי חצוצרה שנועד לשמש קריאת השכמה לקראת החגים בתשרי. שבוע לפני ראש השנה, מתווספות תפילות מיוחדות של “סליחות”. ראש השנה עצמו ידוע גם בשם יום הדין, שבו אלוהים פותח את ספרי החיים והמוות, אשר נחתמים אז ביום כיפור.

מנהגים בראש השנה

בשום פנים ואופן אין עבודה מותרת ביום זה. רוב היום, לפי התורה כמובן, הוא תפילה בבית הכנסת – שבו הליטורגיה היומית מורחבת לקראת החג. בגלל שינויים ליטוריים נרחבים, לא רק בחג הזה, אלא גם ביום כיפור, יש ספר תפילה מיוחד שנקרא מחזור.

אם אתם לא בקטע של דת, משפחות רבות יוצאות לטיולים ברחבי הארץ בתקופת חופשת ראש השנה. מגוון של פעילויות לילדים בראש השנה ולכל המשפחה מוצעים בצפון, במרכז, בדרום ובירושלים שניתן לנצל את חופשת החג לטובת חוויות מהנות. 

מנהג פופולרי המתקיים ביום זה הוא תשליך, כאשר המאמינים טובלים את עצמם, בנחל או נהר, ומרוקנים את הכיסים שלהם לתוך המים הנעים. זהו שפיכה סמלית של חטא. לפני ביצוע התרגול הזה, המתרגלים יכניסו לעתים קרובות חתיכות קטנות לכיסים כדי שיהיה להם משהו “לזרוק”. מנהג נפוץ נוסף הוא תקיעה בשופר.

מאכלים לראש השנה

במהלך החג הזה, ישנם מאכלים רבים ושונים שנאכלים. מזונות אלה לא רק בעלי משמעות היסטורית, אלא גם בעלי משמעות סמלית. לדוגמה, תפוחים טבולים בתוך הדבש המסמן את המשאלה לשנה טובה ומתוקה. מזונות אחרים הקשורים לחג הזה כוללים:

  • רימונים – כדי לסמל פוריות בעזרת הגרעינים. 
  • לחם – בצורה עגולה ומותקה מסמל את מחזור השנה.

הלחם הנאכל בראש השנה הוא עגול, המסמל את המחזוריות הנצחית של חיים. החלה הטבולה בדבש, מסמלת את התקוות לשנה חדשה ומתוק. אותו הדבר נעשה עם תפוחים, אשר נטבלים עם תוספת של המון דבש. יש אנשים שנמנעים מאכילת אגוזים בשלב זה, שכן על פי גמטריה מפותלת במקצת (פרשנות מספרתית מיסטית), למילים העבריות לאגוז ולחטא יש ערך מספרי זהה.

ראש השנה בתנ”ך

את מקורות השם ראש השנה ניתן לחפש בטקס המלכות המלכותי מן המקרא פעמיים, אם כי התנ”ך עצמו לא מזכיר את “ראש השנה” או “יום הדין” בהיבטים של חג. למרות שראש השנה נופל בחודש השביעי, מאוחר יותר המסורת הרבנית החליטה לייעד אותו בתחילת השנה.

למרות שמקורה של מסורת זו עשויה הייתה להיות מאומצת מן הבבלים, רבנים אומרים שמשמעות יהודית שלו הוא יום השנה של היום שבו נברא העולם, או של היום שבו האנושות נוצרה. הסבר נוסף ניתן למצוא בחשיבותו של חודש תשרי כחודש השביעי, ומכאן בשבת השנה.

בשורה התחתונה, ראש השנה הוא זמן של שמחה והתבוננות רצינית. זה הזמן של השנה שבו אנו לכפר על החטאים שלנו – וביום כיפור 2018, המעשים שלנו שבוצעו במהלך השנה הקודמת, לפני אלוהים שסוגר את הספרים עלינו וחובט את גורלנו שמסתיים בשמחה גדולה בחג סוכות 2018 שיסמל את סיום עשרת ימי תשובה.

5/5 (29)

עוד באתר: סטנדאפ היום | הצגות ילדים היום | הצגות ילדים בשבת

אתר Ticketsi מציג רק משרדי כרטיסים רשמיים ואמינים! יש לכם על מי לסמוך.
מי אנחנו? | איך להיזהר מספסרות כרטיסים | שירות לקוחות | פרסום באתר

Ticketsi

ב-Ticketsi תמצאו מידע אודות הופעות חיות, מופעי מוזיקה, הצגות ילדים, תיאטרון ישראלי, הופעות סטנד אפ, פסטיבלים, אטרקציות ועוד. אנחנו אוספים מידע מרחבי הרשת ומנגישים לכם אותו בצורה נוחה ומעלים שלב את התרבות בישראל.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן